Kostol sv. Michala Archanjela, Spišské Tomášovce

Pôvodne gotický kostol je  z prvej polovice 14. stor. Po roku 1846 bol klasicisticky prestavaný.

Súčasný kostol nesie známky gotickej architektúry už len čiastočne a to najmä v interiéri. Interiér je pozoruhodný aj oltárom.

Jednolodie je s rovným uzáverom presbytéria, obdĺžnou loďou a predstavanou vežou. Presbytérium bolo pôvodne zaklenuté krížovou rebrovou klenbou, ktorá neskôr spadla a zostali z nej iba ostrohové a kružbové konzoly. Presbytérium a loď boli zaklenuté v roku 1848 pruskou klenbou. Hlavný oltár sv. Michala Archanjela je pseudobarokový z obdobia okolo roku 1900. Bočný oltár s empírovým obrazom sv. Kataríny Alexandrijskej je z prvej pol. 19. stor., voľné obrazy sú: sv. Anton s Pannou Máriou, sv. Matúš apoštol (klasicistický z prvej polovice 19. stor.). V presbytériu na gotických konzolách stoja barokové sochy dvoch anjelikov a dvoch svätcov z bývalého hlavného oltára z 18. stor. Výnimočnou raritou je umiestnenie oltárnej sochy diabla prebodnutého kópiou Michala Archanjela na oltáre.

Jednoloďový kostol po vstupe do interiéru zaujme olejomaľbou sv. Mateja, ktorá vznikla v 1. pol. 19. stor. Na oltári dominuje socha patrónu chrámu – Michaela archanjela ako kópiou prebodáva diabla. V bočných častiach hlavného oltára sa nachádzajú plastiky sv. Jozefa a sv. Jána Krstiteľa.

Po bokoch kostola sa nachádzajú drevorezby Najsvätejšej Trojice a Madony s Ježiškom.

Vo veži sú tri zvony. Najväčší z nich má meno Michal a priemer 69 centimetrov. Odliaty bol v roku 1922 Adolfom Friedmanom v Sabinove. O niečo menší, ale starší je zvon Štefan. Jeho priemer je 59 centimetrov a vytvoril do Ferencz Walser v Budapešti v roku 1881. Najmenší a nedatovaný zvon s priemerom 21 cm je umieráčik.

Kostol patrí farnosti  Letanovce je udržiavaný a funkčný. O prevádzku sa stará vlastník a zároveň aj správca objektu, Farnosť Letanovce, Spišská diecéza. Je to národná kultúrna pamiatka zapísaná v registri Pamiatkového úradu SR.

Využíva sa pre miestnych občanov na bohoslužby a turistov. Kostol je sprístupnený,  v dobrom stave. Prístupnosť pamiatky je len počas bohoslužieb. V prípade záujmu o jeho prehliadku je potrebné vopred kontaktovať obecný úrad, ktorý sa nachádza vedľa. V obci žije kostolník.

Foto:

Kostol Spiš Tomášovce -01

*Kostol Spiš Tomášovce -02

*Kostol Spiš Tomášovce -03

*Kostol Spiš Tomášovce -04

*Kostol Spiš Tomášovce -05

***

 

 

 

     

KONTAKT
adresy, telefóny, mapa

NAPÍŠTE NÁM
vaše otázky a pripomienky

NEWSLETTER
zapíšte sa na odber noviniek

PARTNERI
spolupracujúce organizácie

Integrovaná sieť RRA Europedirect Spišská Nová Ves Projekt Step4All Projekt POWER Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Európska komisia Projekt Migra Projekt Enef