Francúzsky park, Markušovce

Park je súčasťou renesančného Maryássyovského kaštieľa z roku 1643.  Okolie kaštieľa a letohrádku Dardanely je upravené na francúzsky park podľa návrhu neznámeho záhradného architekta v druhej polovici 18. storočia za Wolfganga – Farkaša Mariássyho. Tvoria ho tri terasy prepojené kamennými schodmi. Vyzdobený bol drobnou architektúrou, ovídiovskými sochami v životnej veľkosti, kamennými vázami, dobovou studňou a nádržami na vodu. Z pôvodnej výzdoby parku sa zachovali kamenné vázy a dobová studňa, znehodnotené však boli niektoré dreviny.

Francúzsky park – je park upravený a vybudovaný s geometrickou presnosťou a symetriou. Vyznačuje sa rovnými cestičkami vysypanými pieskom, zostríhanými kríkmi, fontánami, kvetinovými záhonmi a inou záhradnou úpravou.

Začiatok zakladania francúzskych parkov sa datuje v 16.storočí v Taliansku, odkiaľ sa preniesol do Francúzska a tu sa rozvinul do dokonalosti.

Markušovský park patrí medzi najkrajšie príklady francúzskej krajinnej záhrady (parku) na Slovensku, ďalšie sú v Betliari a Bojniciach.

Je kultúrnou pamiatkou Slovenskej republiky spolu s kaštieľom a letohrádkom,  patrí pod Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi.  Slúži pre návštevníkov kaštieľa s dobovou nábytkárskou expozíciou a návštevníkov letohrádku Dardanely s expozíciou klávesových hudobných nástrojov a tiež účastníkov kultúrnych podujatí v letohrádku.

Park je udržiavaný, postupne doplňovaný o drobnú parkovú architektúru.

Vstup je voľný počas hodín pre verejnosť.

Foto:

Markušovce park -1  Markušovce park -3 Markušovce park -4 Markušovce park -5 Markušovce park -6 Markušovce park -7 Markušovce park -8

IMG_9347

IMG_9355

IMG_9349

IMG_9352

***

     

KONTAKT
adresy, telefóny, mapa

NAPÍŠTE NÁM
vaše otázky a pripomienky

NEWSLETTER
zapíšte sa na odber noviniek

PARTNERI
spolupracujúce organizácie

Integrovaná sieť RRA Europedirect Spišská Nová Ves Projekt Step4All Projekt POWER Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Európska komisia Projekt Migra Projekt Enef